ANALIZA EUROPEJSKIEGO RYNKU AUTOMATYKI
AktualnościANALIZA EUROPEJSKIEGO RYNKU AUTOMATYKI
Poziom automatyzacji przemysłu stale rośnie, wzrasta też jednocześnie zapotrzebowanie na produkty wysokiej jakości. Pojawia się zatem konieczność zwiększenia efektywności procesu produkcji i dostawy towarów, a tym samym usprawnienia organizacji pracy magazynu. Trudno wyobrazić sobie nowoczesny magazyn bez integracji wszystkich maszyn i urządzeń, zapewniającej inteligentny proces komunikacji pomiędzy nimi, a w efekcie ich wydajną pracę.
Jak pokazują wyniki badań, Europa nadal utrzymuje pozycję lidera na rynku automatyki przemysłowej. Według raportu „Industrial and Factory Automation Market – Forecast (2020 – 2025)” CAGR spodziewa się wzrostu rynku z 30% do 35% w perspektywie najbliższych pięciu lat.
WIODĄCA ROLA NIEMIEC NA RYNKU AUTOMATYKI PRZEMYSŁOWEJ
Przychody europejskiego rynku automatyki przemysłowej w 2015 r. wyniosły 65,88 mld USD, a szacunki zakładają ich wzrost do 91,43 mld USD do 2021 r.
Jednym ze źródeł tej dynamiki jest rozwój nowoczesnych technologii wspomagających procesy przemysłowe i logistyczne, a mianowicie sztucznej inteligencji.
Sprzedaż robotów stale rośnie, osiągając w 2018 roku poziom średnio 74 jednostek na 10 000 pracowników. Warto jednak zauważyć, że wskaźnik ten jest najwyższy w Europie, gdzie średnia gęstości AI w środowisku przemysłowym wynosi 99 jednostek na 10 000 pracowników, podczas gdy w Ameryce wynosi on 84 jednostki, a w Azji tylko 63.
Niemcy wyraźnie dominują na europejskim rynku automatyki przemysłowej. Według Międzynarodowej Federacji Robotyki (International Federation of Robotics) w niemieckich fabrykach na każde 10.000 pracowników przypadają średnio 322 roboty. Podobnie wysoki poziom robotyzacji przemysłu widoczny jest również w takich krajach jak Holandia, Hiszpania, Francja i Wielka Brytania.
Warto wspomnieć, że automatyzacja ma duży wpływ na dynamikę PKB. Według McKinsey może wygenerować 15% wzrostu PKB do 2030 roku i przyrost rzędu 1% w skali roku w latach od 2020 do 2030.
ROBOTYZACJA W EUROPIE I NA ŚWIECIE
W 2018 roku na świecie sprzedano aż 422 tysiące robotów o łącznej wartości 16,5 miliarda dolarów. 75% wszystkich tych jednostek zostało dostarczonych do Chin, Korei Południowej, Japonii, USA i Niemiec. Międzynarodowa Federacja Robotyki szacuje, że popyt na te urządzenia w najbliższych latach utrzyma się na dwucyfrowym poziomie. Żyjemy przecież w epoce Przemysłu 4.0, w którym roboty przejmują część obowiązków pracownika, pozostawiając mu zadanie monitorowania ich działań.
Wśród krajów europejskich o najwyższym wskaźniku robotyzacji przemysłu i logistyki oprócz Niemiec warto wspomnieć również o Holandii, gdzie w 2016 r. na 10 000 pracowników przypadały 153 roboty, co plasowało ten kraj na 12. miejscu w światowych rankingach, Hiszpanii z 160 robotami na 10 000 pracowników, czy Francji (odpowiednio 132 jednostek).
Polska, gdzie na 10 000 pracowników przypadało w 2018 roku zaledwie 13,6 robotów, nie jest znaczącym graczem na rynku robotyki przemysłowej i logistycznej. Wśród krajów Europy Środkowej w tym zakresie zdecydowanie wyprzedza nas Słowacja (165 jednostek) czy Czechy (135 jednostek).
CO KRYJE SIĘ ZA POJĘCIEM „AUTOMATYZACJI”
Rozwiązania w zakresie automatyzacji są nadal stosunkowo kosztowne, dlatego też wiele firm nie może sobie jeszcze pozwolić na ich zakup.
Za jej wdrożeniem przemawia jednak szybki zwrot z inwestycji, a także jej użyteczność w przypadku niebezpiecznych i ciężkich prac, typu wewnątrzmagazynowy transport ciężkich elementów, takich jak duże, stalowe części. Warto również wspomnieć o oszczędności miejsca, bardziej efektywnej i bezbłędnej realizacji zamówień, ergonomii i wielu innych korzyściach wynikających z zastosowania rozwiązań automatycznych.
Automatyzacja jest złożonym procesem obejmującym wiele aspektów i obszarów, takich jak maszyny wykorzystywane w produkcji, urządzenia do montażu, transportu, paletyzowania lub magazynowania, rozwiązania z zakresu pneumatyki i hydrauliki, czy zarządzania procesami przemysłowymi. Warto również wspomnieć o oprogramowaniu, do którego zalicza się sterowniki, panele operatorskie i komputery przemysłowe, a także aplikacje służące do kontroli i wizualizacji procesów produkcyjnych, magazynowych i dystrybucyjnych.
Rynek automatyki i robotyki wciąż się zmienia, ale od kilku lat obserwujemy jego znaczącą tendencję wzrostową. Ogromny postęp technologiczny i lepsze zrozumienie potrzeb klientów, jak również rozwój sztucznej inteligencji to główne przyczyny postępu w automatyce przemysłowej, którego możemy się spodziewać w nadchodzących latach.
Źródła:
https://www.industryarc.com/Report/60/Global-Industrial-Factory-Automation-Market.html
https://www.arp.pl/__data/assets/pdf_file/0008/89918/_Raport_ARP_druk_po_stronie_calosc.pdf
https://www.magazynprzemyslowy.pl/artykuly/czas-na-przyspieszona-automatyzacje-przemyslu-raport
https://ifr.org/downloads/press2018/Executive%20Summary%20WR%202019%20Industrial%20Robots.pdf